Przedsiębiorstwa

Browar w Żywcu 

Powstał w połowie XIX wieku z inicjatywy księcia cieszyńskiego, należał do rodziny Habsburgów, po drugiej wojnie światowej znacjonalizowany, na początku lat 90. sprywatyzowany i przejęty przez Heinekena (1994).

Cementownia Górażdże

Kombinat uruchomiony w latach 70. na bazie lokalnych zakładów wapienniczych. Na początku lat 90. przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa i sprywatyzowany przy udziale belgijskiej firmy CBR. Od czasu jej przejęcia przez HeildelbergCement (1993) funkcjonuje w ramach tego koncernu; połączony w jedną firmę z cementownią w Strzelcach Opolskich i zarejestrowany pod nazwą - Górażdże Cement S.A (2000).

Fabryka Samochodów Osobowych (FSO)

Najważniejszy polski producent samochodów w czasach socjalistycznych. Główna fabryka na warszawskim Żeraniu została wybudowana na przełomie lat 40. i 50., produkowała samochody na licencji radzieckiej Pobiedy i włoskiego Fiata.  W połowie lat 90. sprywatyzowana, przejęta przez Daewoo, po jego bankructwie przez ukraiński AwtoZAZ (2005). Po kryzysie gospodarczym 2008 roku fabryka zaczęła upadać, przestała funkcjonować w 2011 roku.

Huta Warszawa

Producent stali. Huta została wybudowana w latach 50. jako jeden z ważniejszych projektów stalinowskiej modernizacji kraju. Miejsce dużych strajków pracowniczych w latach 80. i 90. Sprywatyzowana, funkcjonowała kolejno jako Huta Lucchini (1992), Arcelor Huta Warszawa (2005), ArcelorMittal Warszawa (2006-do dziś).

Pabianicka Fabryka Żarówek

Założona w 1921 roku jako Spółka Akcyjna Polska Żarówka „Osram”. Po drugiej wojnie światowej znacjonalizowana, od 1962 roku działała pod nazwą Pabianicka Fabryka Żarówek POLAM. W latach 90. sprzedana w ramach Programu Powszechnej Prywatyzacji, od 1997 roku funkcjonuje jako  Philips Lighting Pabianice.

Polfa Rzeszów

Jedno z  kilku przedsiębiorstw farmaceutycznych, które w socjalistycznej Polsce współtworzyły Zjednoczenie Przemysłu Farmaceutycznego „Polfa” (1947–1982), mające monopol na produkcję leków i  jednorazowych przyrządów medycznych. Rzeszowski zakład Polfy powstał w 1951 roku, został rozbudowany w latach 70. Sprywatyzowany w latach 90., funkcjonował najpierw w ramach ICN Pharmaceuticals (1997), a następnie Valeant Pharmaceuticals International.

Pollena Racibórz

Fabryka produktów chemicznych należąca od końca XIX wieku do Hoffmannów i Blaschki,  przejęta przez państwo polskie po zajęciu ziem niemieckich i uruchomiana jako Raciborska Fabryka Mydła (1945). W czasach socjalistycznych fabryka funkcjonowała pod różnymi nazwami, w tym od 1969 roku jako Raciborskie Zakłady Chemii Gospodarczej „POLLENA”.  Sprywatyzowana na początku lat 90. weszła w skład koncernu Henkel, stając się drugim pod względem wielkości producentem proszków do prania należącym do tej firmy.

Stomil Olsztyn

Producent opon do samochodów i maszyn rolniczych. Wybudowana w latach 60. na ziemiach poniemieckich fabryka była jednym z najważniejszych pracodawców w regionie w czasach socjalistycznej industrializacji. Sprywatyzowana i sprzedana firmie Michelin (1995), stała się jednym z największych zakładów Grupy Michelin na świecie.

Winiary

Zakład przetwórstwa spożywczego założony podczas drugiej wojny światowej pod Kaliszem przez niemieckiego fabrykanta polskiego pochodzenia, Alfreda Nowackiego. Ważny zakład przemysłu spożywczego w PRL. Po prywatyzacji wszedł w  skład koncernu Nestlé (1995). Produkuje między innymi przyprawy, dania instant, galaretki, kisiele, majonezy.

Zakłady przemysłu celulozowo-papierniczego w Świeciu

Wybudowane w latach 60., jedna z najważniejszych inwestycji w przemysł celulozowy w Europie Wschodniej, produkowały celulozę bukową i sosnową, karton i tekturę. Sprywatyzowane w latach 90. i sprzedane  Framondi, funkcjonowały kolejno jako Frantschach Świecie (1997), Mondi Packaging Paper Świecie (2004), Mondi Świecie (od 2008).

Zakłady Wedla

Jeden z najstarszych producentów wyrobów czekoladowych. Historia rodzinnej firmy sięga połowy XIX wieku – została rozbudowana w międzywojniu, znacjonalizowana w 1949 roku. W czasach transformacji jedno z pierwszych sprywatyzowanych przedsiębiorstw, sprzedane PepsiCo (1991), a następnie przejęte przez Cadbury (1999), Kraft (2010) i Lotte Group (2010). 

 

 

Niniejsza strona używa plików Cookies i innych technologii. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na politykę Prywatności i plików Cookies.